Kokoreç

Uykuluklu kokoreç

Uykuluklu kokoreç

uykuluklu kokoreç
uykuluklu kokoreç

Uykuluklu kokoreç nedir, öncelikle kuzuda bulunan uykuluk kuzu akciğerin arasında bulunur ve genelde kuzu uykuluğa çok fazla talep olduğu ve fiyatının yüksek olmasından dolayı kuzu kokoreçte kullanılmaktadır. Kokoreç hakkında bilgisi olanlar bilirler ancak bilmeyenler için bademli kuzu kokoreç, fındıklı kuzu kokoreç veya yukarıda yazdığımız uykuluklu kokoreç elimizden geldiğince açıklık getirmeye çalışacağız.

Yukarıda belirttiğimiz kuzu uykuluğundan bahsettik şimdi badem ve fındıklı kokoreç nedir aslında her ikisi hatta uykuluk, badem, fındıklı kokoreç hepsi aynıdır. İsimler farklıdır ve bazı açıkgözler bu durumdan çok iyi faydalanıyor. Fındıklı kokoreç, bademli kokoreç gibi isimlerle uçuk fiyata kokoreç satan kişilerin amacı normal fiyatın üstünde kokoreç satmaktır. Uykuluk akciğer üzerinden çıkar ve kimine göre ismi badem bize göre ise fındık kuzu mumbarı üzerinde bulunur. Bilgisi olanlar bilir bilmeyenler için kuzu mumbarı üzerinde baya yağ vardır bu çöz yağıdır. Ve çöz yağı üzerinde neredeyse yağ rengine yakın et parçasına benzer ve işte bu fındıktır. Kokoreç üretimi yapanlar normalde fındıklı çöz yağını kokoreç yapımında kullanırlar ve isteyen buna kuzu kokoreç, bademli kokoreç veya uykuluklu kokoreç diyebilir ama bize göre sadece kuzu kokoreçtir.

Birçok kişi sakatatları alt seviye grubunun yiyeceği olarak görseler ile yine de Avrupa genelinde insanlar bu ürünlere çok önem verir ve sürekli olarak tüketmeye çalışırlar. Bunun sebebi ise sakatatların zor bulunması ve temizlenmesi ile hazırlanmasının çok zor olmasıdır. Zaten bu sebeple fiyatlar her yerde olduğu gibi ülkemizde de pahalı olabilir. Özellikle uykuluk ve kokoreç gibi ürünler ülkemizde en çok bilinen ve en çok tüketilen sakatat çeşitleridir.

Birçok farklı şekilde hazırlanabilen kokoreçler gerçekten de farklı tadı ve aynı zamanda kokusu ile et seven kişileri kendine hayran bırakabilmektedir. Ancak birçok kişi seçimini uykuluklu kokoreçten yana kullanmaktadır. Ayrı ayrı muhteşem tatlara sahip olan bu ürünler bir de bir araya geldiğinde ortaya şahane bir sonuç çıkabilir. Burada önemli olan ürünlerin temizliklerini doğru bir şekilde yapılması ve aynı zamanda ustaların gerçekten de bu konuda gerekli maharetlere sahip olmalarıdır.

Şişe sarılan kokoreçlere bir de uykuluk ekleyen ustalar aynı zamanda daha sonra ilave ettikleri baharatlar ile istedikleri tadı yakalarlar. İki farklı lezzetin bir araya gelmesi sakatat tüketmeyi seven kişiler için mükemmel bir karışım olur. Ülkemizde birçok farklı yer de bu tarz kokoreçler satılsa bile yine de ürünlerin mutlaka en güvenilir üreticilerden temin edilmesi gerekir.

Bu konuda kesinlikle risk almamaları gereken tüketiciler kesinlikle uykuluklu kokoreç yiyecekleri mekânlar konusunda seçici olmalıdırlar. Bu tarz kokoreç genellikle tabakta ve gül şeklinde parçalara ayrılarak servis edilirken kimileri de klasik tarzda yani küçük dilimler halinde ve ekmek arası olarak tüketmek isteyebilirler. Bu tamamen sevk ve tercih meselesidir. Hangi şekilde tüketilirse tüketilsin uykuluklu kokoreç tüketmek isteyen kişilerin bu konuda güvenecek ustalar bulmalarının zor olduğunu bilmeleri gerekir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı