Kokoreç

çözlü kokoreç nedir

çözlü kokoreç nedir

çözlü kokoreç nedir
çözlü kokoreç nedir

Çözlü kokoreç gerek farklı tadı gerekse hazırlama tekniği ile bildiğimiz kokoreçlerden farklı bir yapıya sahiptir. Birçok kişinin özellikle bu tarz kokoreçler aradıkları bilinmektedir. Çözlü kelimesi ince bağırsaklardan elde edilen yağları ifade eder. Yani ince bağırsaklardan çözülmüş olan yağlar ilk olarak şişe sarılır ve daha sonra üzerine kalın bağırsaklar sarılır. Bu işlemler ile yapılan kokoreçler genel olarak çözlü yani çözülmüş yağlı kokoreç olarak adlandırılır.

Ülkemizin farkı yerlerin de farklı teknikler ile hazırlanan birçok farklı kokoreç türü bunmaktadır. Kimileri özel soslar ile zenginleştirilirken kimileri ise boş baharlara ile servis edilir. Aynı zamanda bazı yerler de kokoreçler tabakta servis edilirken bazı yerler de ise talebe de bağlı olarak ekmek arası olarak sunulmaktadır. Ancak kokoreç denince herkesin aklına tabi ki ekmek arası sunum gelir.

Özellikle insanların akşam saatlerin de dışarı çıkarak seyyar satıcılar da veya çok göz önünde olmayan yerler de kokoreç satan yerler aradıklarına sık sık rastlanılmaktadır. İnsanların karınları acıktığında özellikle gece saatlerin de akıllarına gelen ilk seçenek genellikle kokoreç olur. Zaten kokoreç kültürü de genellikle insanların dışarı da yaptıkları bir atıştırmalıktır ancak son yıllar da bu alana olan ilgi lüks mekanların da ilgilerini çekmiş ve menülerine kokoreç eklemelerine neden olmuştur.

Özellikle çözlü ve çözsüz olarak farklı isimler ile anılabilen kokoreçler aynı zamanda farklı gölgeler de içeriği veya yapılış tekniğine göre de farklı isimler ile anılabilirler. Ancak yine de insanların en çok ilgi gösterdikleri ve kaliteli bir şekilde yapan işletmeler aramak için ciddi zaman harcadıkları çözlü kokoreçler bu alanda en çok bilinen ve en çok tüketilen kokoreç türü olarak diğerlerine göre bir adım öne çıkmaktadır.

Çöz yağı olarak bilinen yağ çeşidi normalde mumbar üzerindeki yağın ismidir. Ve normalde kuzu kokoreç yapımında mumbar yağıyla birlikte sarılır. Çözlü kokoreç, çözsüz kokoreç vesaire tamamı aynıdır. Fakat bazı kişiler fiyatları düşürmek amaçlı iç yağı veya perde yağı gibi yağ çeşitlerini kokorece katabilmektedir. Toptan olarak kokoreç satışı yapan bir firma iseniz bu siteye reklam amaçlı yorum bırakabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı